Kartki świąteczne tradycyjne czy online?

Tradycyjna kartka świąteczna, ta papierowa, ta z Mikołajem czy choinką , ta z szopka betlejemską jest symbolem tych kilku chwil na napisanie jej, poszukanie, zakup, czy nawet własnoręczne wykonanie. Wymaga to pewnego zachodu, przynosi chwile radości, jak już kupimy odpowiednią kartkę świąteczną, z przeznaczeniem dla konkretnej osoby. To nie jest to samo, co wybór kartki internetowej, trochę za zimnej, by wyrazić nasze cieple uczucia i życzenia komuś bliskiemu. Kartki świąteczne, te tradycyjne kiedyś stawiano pod choinką, życzenia wypisane na odwrocie czytano przy wigilijnej kolacji.

Był to rodzaj więzi z rodzina, która nie mogła jej z nami spożyć. A kartka internetowa? Po przeczytaniu jej przez adresata wędruje do wirtualnego kosza. Po tygodniu nikt już o niej nie pamięta. Szkoda, że taka piękna tradycja wysyłania kartek świątecznych, czy innych z okazji imienin, urodzenia dziecka, ślubu obumiera w naszej kulturze. Kiedyś będziemy opowiadać naszym wnukom ,ze były sobie kartki świąteczne ale wyparły je kartki internetowe, jak bajeczki do snu.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Historia kartek świątecznych

Na pewno nikt z nas nie chciałby, żeby naszym wnukom przesyłanie życzeń kojarzyło się tylko z sms-ami czy kartkami internetowymi. Bo cóż my dostajemy? Dostajemy rymowani, powielane, czasami te same od kilku osób, nic oryginalnego, ot takie życzenia na odczepnego. Tak się pisze w kartkach internetowych. Żadna kartka internetowa, żadne życzenia przysłane sms-em nie może się równać z tradycyjna kartką świąteczną. A jeszcze, kiedy taka kartka świąteczna jest zrobiona osobiście przez bliska odbiorcy osobę, cieszy podwójnie. Ile radości daje przygotowywanie takich kartek świątecznych w długie, zimowe, przedświąteczne wieczory.

Może w tym brać udział cała rodzina. Przy kominku, przy zapalonych świecach, wycinając, klejąc i coraz bardziej tęskniąc za świętami Bożego Narodzenia. Wspaniałą przedświąteczna zabawa może być robienie zdjęć i tworzenie swoich kartek świątecznych lub kartek internetowych. W zabawie tej może brać udział cała rodzina. Jedni będą tworzyć kartki świąteczne z papieru, a inni zaprojektują internetowa kartkę świąteczną.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Strony www z kartkami online

Polskie Boże Narodzenie, to przede wszystkim tradycja. Ale coraz więcej różnych nowości wkracza do niej i ona powolutku zaczyna zanikać. Ginie tradycją pisania i wysyłania kartek świątecznych. Taka cudowna tradycja. Ginie, bo do naszych domów wkroczył komputer, bo każdy dziś prawie ma telefon komórkowy, to po co komuś pisać, a wcześniej kupować lub robić osobiście kartki świąteczne, bo tak to kiedyś bywało, że przed świętami robiono kartki świąteczne, na których wysyłano życzenia, czasami nawet za ocean.

Dzisiaj siadamy przed ekranem komputera, szukamy linku z kartkami internatowymi, jeden klik i już mamy gotowa kartkę internetowa. Wpisujemy adresy na które ona ma być posłana i święta, życzenia mamy z głowy. Ciekawa propozycja dla kogoś, kto wysyła kartki internetowe jest zrobienie takiej kartki ze zdjęciem swoim lub rodziny. Kartka świąteczna ze zdjęciem ucieszy kogoś podwójnie. W te święta na pewno poczuje, że jest kimś dla nas wyjątkowym. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie takiej kartki, by komuś sprawić przyjemność.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Kartki świąteczne z logo – zalety

W dobie maili, chatów i kartek internetowych, tradycyjna kartka świąteczna nabiera szczególnego znaczenia. Pielęgnowanie tradycji nikomu jeszcze nie zaszkodziło. Starsi ludzie nie wyobrażają sobie świąt bez wysłania do rodziny i znajomych kartek świątecznych. Kartki świąteczne wysyłamy z różnych okazji. Z okazji typowych świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, ale również z okazji Dnia Matki, Dnia Kobiet, Dnia Babci, Dnia Dziadka i wielu innych. Nie jest możliwe, by któregoś dnia nagle zrezygnowano z produkcji kartek świątecznych, a ich miejsce zastąpiły kartki internetowe.

Być może, ze to kiedyś nastąpi, ale chyba nie tak szybko. Początkowo kartki pocztowe funkcjonowały tylko w obiegu lokalnym, dopiero w 1875 roku wprowadzono je do obiegu międzynarodowego. Od tego momentu nastąpił szybki rozwój korespondencji na kartkach pocztowych, w tym kartkach świątecznych, na których zaczęto składać sobie życzenia. Wiek XXI dokonał rewolucji w dziedzinie kartek, bo pojawiły się kartki internetowe.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Kartki świąteczne dla firm

Kartki świąteczne i kartki internetowe, to łatwy sposób, by komuś zrobić niespodziankę. Kartki świąteczne, imieninowe, urodzinowe z okazji ślubu, urodzenia dziecka i jeszcze z innych okazji znajdziemy w sieci internetowej. Możemy je również kupić w sklepach i na stoiskach w hipermarketach. Zarówno kartki świąteczne, jak i kartki internetowe mają gotowe teksty życzeń. Jeżeli nie chcemy z takich korzystać, to możemy szukać czystych kartek świątecznych, tylko z odpowiednimi obrazkami, a życzenia redagujemy i wpisujemy na tych kartkach sami. Coraz więcej osób korzysta z multimedialnych kartek internetowych animowanych.

Jeśli decydujemy się komuś złożyć życzenia na tradycyjnej kartce świątecznej, to szukamy kartek oryginalnych, a na pewno do takich należą kartki świąteczne zrobione własnoręcznie. Taka możliwość istnieje również w Internecie. Wchodząc na odpowiednią stronę, możemy sami sobie zaprojektować kartkę internetową dla bliskiej nam osoby. Jeśli ma być to oryginalna kartka świąteczna, to zamiast obrazka, możemy na stronie głównej umieścić swoje zdjęcie.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com